Kuc - polskie rękawiczki skórzane

Skóra do produkcji rękawiczek


Rękawiczki ze skóry naturalnej charakteryzują się niezwykła elegancją i urokiem nieosiągalnym dla innych materiałów. Każda modna kobieta i elegancki pan powinien posiadać w swojej garderobie dobre rękawiczki skórzane.

Skóra jako materiał jest głównym obok nakładu pracy ręcznej składnikiem ceny rękawiczek.
Wymagania jakościowe co do skóry na rękawiczki są bardzo wysokie. Przede wszystkim rękawiczki muszą być trwałe. Ale ciężko to pogodzić z wygodą użytkowania czyli miękkością skóry.
Skóra nie może być za gruba bo dłoń nie będzie w stanie się zginać a rękawiczka na dłoni będzie wyglądać mało efektownie.
Wielokrotne zginanie dłoni, chwytanie przedmiotów i powierzchni o chropowatych właściwościach sprawiają, że rękawiczki, często nieswiadomie są poddawane licznym próbom na wytrzymałość.

Stąd wygarbowanie skóry na rękawiczki wymaga czasu, odpowiednich środków chemicznych (które dodatkowo nie będą działały drażniąco na skórę ludzką) oraz surowca najwyższej jakości - bez uszkodzeń lica - nie da się nałożyć na lico grubej warstwy farby maskującej wady. Dodatkowo trzeba zadbać o elastycznośc skóry - inaczej dłoń nie będzie się zginać w rękawiczce oraz utrwalenie koloru aby skóra nie farbowała ubrań i dłoni.

To wszystko sprawia, że jest to jeden z najdroższych rodzajów skór naturalnych - trwałych ale cienkich, miękkich i elastycznych. Większość garbarni nie zajmuje się produkcją takiej skóry tłumacząc to dużym nakładem pracy, czasochłonnością i małym rynkiem zbytu. W Polsce już niemal całkowicie zakończono produkcję skór rękawiczniczcyh na rzecz meblowych czy obuwniczych.

Do tego dalekowschodni import rękawiczek bardzo niskiej jakości ale w cenie poniżej kosztów surowca dobrej jakości sprawił, że produkcja rękawiczek stała się w Polsce bardzo trudna. Powolny odwrót Klientów od bazarowej jakości rękawiczek chińskich w kierunku produktu rodzimego, wyższej jakości pozwala nam funkcjonowanie na rynku już niemal 25 lat.

W naszej produkcji bazujemy na produkcji najlepszych włoskich garbarni, które mają ogromne doświadczenie, wiedzę i umiejętności w garbowaniu skór miękkich.

 

 

Skóra jagnięca


Charakteryzuje się dużą miękkością i elastycznością przy zachowaniu odpowiedniej trwałości jeżeli chodzi o ścieranie i pękanie.
Lico jest gładkie i regularne, z minimalną ilością uszkodzeń. Najlepszy surowiec pochodzi z Etiopii lub północnej Afryki (np. Tunezja).
Skóra ta jest najczęściej wykorzystywana do produkcji eleganckich rękawiczek wyjściowych.
Większość oferowanych przez nas rękawiczek wyprodukowane jest ze skóry jagnięcej.

Grubość skóry to około 0,6 - 0,7 mm.

Przykładowy produkt

rękawiczki ze skóry jagnięcej

Skóra owcza

LICOWA

Skóra podobna w charakterystyce do skóry jagnięcej, jednak ze względu na fakt, że pochodzą one od starszych i większych zwierząt skóra ma nieco gorsze parametry. Jest mniej trwała, lico jest bardziej podatne na uszkodzenia a rękawiczki nie trzymają tak dobrze fasonu jak bardziej "sprężysta" skóra jagnięca.

Ze względu na cenę surowca bardziej ekonomiczne rozwiązanie dla produkcji rękawiczek wyjściowych o eleganckim wyglądzie.

Grubość około 0,7 - 0,8 mm

FUTRO
Skóra owcza wykorzystywana jest również jako futro lub kożuch dzięki bardzo dobrym właściwościom ocieplającym, miękkości i puszystkości futra oraz konkurencyjej cenie względem wyrobów z hodowlanych zwierząt futerkowych.

Przykładowy produkt

rękawiczki ze skóry jagnięcej

Skóra koźlęca


Skóra ta charakteryzuje się dużą wytrzymałością i dość "ziarnistym" licem. Wykorzystywana raczej do produkcji rękawiczek męskich ze względu na brzydzsze lico.

Mniej elastyczna i wygodna od skóry jagnięcej. Dużą wadą są gorsze właściwości termiczne skóry koziej - słabiej utrzymuje ciepło.

Skóra koźlęca często wykorzystywana była do produkcji rękawic w Polsce w latach przedwojennych. Wiązało się to z łatwością pozyskania surowca (względem skóry jagnięcej) i dość dobrą trwałością.

Grubość 0,7 - 0,8 mm

Przykładowy produkt

  • Aktualnie brak w ofercie

Skóra cielęca


Skóra grubsza i sztywniejsza. Lico ma słabe uziarnienie ale liczne pręgi i ślady po żyłach. Mimo swojej grubości nie zawsze charakteryzuje się odpowiednią trwałością (jako skóra ekonomiczna bywa źle wyprawiana - szybko i jak najtaniej). Aby była to skóra o parametrach odpowiednich do produkcji rękawiczek wymaga dobrej wyprawy a to zbliża jej cenę do lepszych skór jagnięcych/owczych co sprawia, że rzadko jest to robione.

Jej estetyka jest niższa od skór wcześniej wymienionych co powoduje, że zazwyczaj jest wykorzystywana do produkcji rękawiczek męskich, np. dla służb mundurowych itp. gdzie są niższe wymagania co do estetyki i wygody.

Powszechnie wykorzystywana w Polsce w okresie PRL ze względu na dostępność surowca.

Skóra cielęca ma słabe właściwości jeżeli chodzi o elastyczność - mówi się, że skóra "nie pracuje" - skóra się rozciąga ale niechętnie wraca do pierwotnego kształtu.
Ze względu na swoją grubość dość trwała ale ma tendencję do ścierania lica.

Grubość około 0,7 - 0,9 mm

Przykładowy produkt

  • Aktualnie brak w ofercie
Skóra z jelenia


Skóra bardzo dobrze sprawdzająca się przy produkcji rękawiczek. Jest nieco grubsza od skóry jagnięcej. Charakteryzuje się dużą miekkością i elastycznością.

Lico ma wyraźne charakterystyczne grube uziarnienie, które sprawia, że rękawiczki są oryginalne i nie do pomylenia z innym rodzajem skóry.

Skóra najczęściej wykorzystywana na rękawiczki męskie. Ma świetne właściwości termiczne - dobrze zatrzymuje ciepło i chroni przed wiatrem.

Najdroższa z dotychczas wymienionych skór, trudno dostępna ze względu an ograniczoną podaż surowca.

Grubość około 0,7 - 0,9 mm.

Przykładowy produkt

rękawiczki ze skóry z jelenia

Skóra z renifera


Skóra niezwykle mocna i z ładnym licem. Stosuje się kilka sposobów wyprawy w zależności od przeznaczenia.

Skóra z renifera wbrew wyobrażeniom może byc bardzo cienka i delikatna w dotyku. Mimo to zachowuje niezwykłą elastyczność i trwałość.
W krajach skandynawskich stosuje się również grubszą skórę z renifera, nieco podobna w tym przypadku do skóy z jelenia ale jeszcze trwalszą i mocniejszą.

Skóra rzadko spotykana, ekskluzywna, osiągająca bardzo wysoką cenę.

Przykładowy produkt

rękawiczki ze skóry z renifera

Skóra z pekari


Absolutny top jeżeli chodzi o skóry na rękawiczki. Pozyskiwana z dziko zyjących zwierząt świniowatych, najczęściej z rejonu Peru.
Jej sprzedaż jest ściśle monitorowana i jej zakup wymaga uzyskania certyfikatu CITES oraz pozwolenia z Ministerstwa Rolnictwa Peru (prawo do sprzedaży surowych skór posiadają Indianie zamieszkujący rezerwaty na terenie Peru).

Jest niezwykle miękka i aksamitna w dotyku, mięsista i nieprzeciętnie trwała. Ma tendencję do patynowania w mairę użytkowania co dodaje jej uroku i elegancji.

Skóra ze względu na liczne uszkodzenia i niezwykłą elastyczność bardzo wymagająca w produkcji rękawiczek, pracochłonna i mało wydajna. Niewielka dostępność na rynku, kosztowny proces garbowania i wspaniałe właściwości sprawiają, że rękawiczki z pekari osiągają ekstremalnie wysokie ceny (nawet powyżej 1000 zł).

Tylko kilku najbardziej renomowanych producentów w Europie posiada takie rękawiczki w ofercie.

Cechą charakterytyczną wizualnie są 3 punktowe pozostałości po włosach układające się w trójkat.

Grubość 0,7 - 0,9 mm

Przykładowy produkt

rękawiczki ze skóry pekari